Admin

Tutoring Schedule 2018-2019

2018-2019 Baldwin Magnet Tutoring Schedule

 

Teacher

Class

Tutoring Schedule

 

Alexander

Art I/II/III

Wednesday, 2:15-3:30 P.M.

 

Anderson

 

Science Olympiad

Physical Science

Earth Science

Tuesday, 2:20-3:30 P.M.

Wednesday, 2:20-3:00 P.M.

Thursday, 2:20-3:00 P.M.

  

Back

 

Classical Guitar

Tuesday, Banjo Band-2:20-3:00 P.M.

Wednesday, 2:20-3:15 P.M.

Thursday, Ensemble-2:20-3:00 P.M.

 Ball

Math 7/Math 8

Tuesday, 2:15-3:00 P.M. 

 Baskin-White

Honors Life Science

Thursday, 2:15-2:45 P.M. 

 Baxter

 World History

Thursday, 2:20-3:00 P.M. 

Bell

 Social Studies 6

Thursday, 2:20-3:00 P.M.

 Calloway

Math 6

Technology

Tuesday & Thursday, 2:20-2:50 P.M.

Wednesday, 2:20-3:00 P.M.

Castanza

English

Tuesday, 2:15-3:00 P.M.

  Castillo

 Science Olympiad

Honors Earth Science

Tuesday, 2:20-3:00 P.M.

Wednesday, 2:20-3:00 P.M. 

 Doyle

English 8 Arts & Academics

Wednesday, 2:20-3:00 P.M. 

 Egiebor

 7th Geography/Civics

8th World History


Thursday, 2:15-3:00

 Fuller

 Vocal I, II, III

Wednesday, 2:15-3:00 P.M.

 Granthum

Honors Math 7

Tuesday 2:15-3:00 P.M.

 Grinstead

Theater I, II, III

Friday, 2:20-3:00 P.M.

Hill

 Chinese

Monday-Friday, 6:30A.M.-7:00A.M. By Appointment Only

***MUST HAVE PASS TO ENTER BUILDING****

 Huddleston

Dance

Tuesday, 2:20-3:00 P.M.

 Jefferson

 Math 7, H/A, Math 8

Algebra

Tuesday, 2:20-3:00 P.M.

Wednesday, 2:20-3:00 P.M.

Johnson

 English Language Arts

Tuesday, 2:15-3:00 P.M. 

 McCants

 Geometry

Algebra I

Tuesday, 2:20-3:00 P.M.

Wednesday, 2:20-3:00 P.M.

Moulton

 Technology

Wednesday, 2:15-2:45 P.M.

 Rivera-Valdes

 Spanish All Levels

Wednesday- 2:20-3:00 P.M.

Robinson (Mr.)

 All Instruments

Jazz Band

Tuesday, 2:15-3:00 P.M.

Wednesday & Thursday, 2:15-3:30 P.M.

 Robinson (Mrs.)

 English & Creative Writing 

Tuesday, 2:15-3:00 P.M.

 Sikes

 Social Studies 6

 Thursday, 2:20-3:00 P.M.

Smith

French All Levels

Wednesday, 2:20-3:00 P.M.

 Tanner

Piano

 Friday, 2:15-3:00 P.M.

 Thomas

Science Olympiad

Earth Science 6 & Life Science 7

Tuesday, 2:20-3:00 P.M.

Wednesday, 2:15-3:30 P.M.

Van Sant

 German

Monday-Friday, 6:30A.M.-7:00A.M. By Appointment Only

***MUST HAVE PASS TO ENTER BUILDING****

 Walters

 Strings

Wednesday, 2:20-3:00 P.M.

Wearden

 

 Science Olympiad

Biology

 Tuesday, 2:20-3:30 P.M.

Wednesday, 2:20-3:00 P.M.

 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.